ورق استیل

آشنایی کامل با استنلس استیل سری 300

استنلس استیل سری ۳۰۰

استنلس استیل سری 300 به عنوان استنلس‌های آستنیتیک دسته‌بندی می‌شوند و تنها از طریق روش‌های سردکار (cold working) قابل سخت شدن هستند. این گونه ورق‌ها، کروم (حدود 18 تا 30 درصد) و نیکل (حدود 6 تا 20 درصد) را به عنوان افزودنی‌های اصلی آلیاژی خود دارند. ورق استیل 304 بیشترین آلیاژ استفاده شده از بین تمامی فولاد‌های استنلس است. فولاد‌های استنلس سری 300 در برابر زنگ‌زدگی مقاومت نشان می‌دهند، استحکام خود را در دماهای بالا حفظ می‌کنند و نگهداری آنها آسان است. این سری از استیل به صورت صفحه، ورق، میله، لوله، تیوب و محصولات سازه‌ای از فولاد ضد زنگ موجود هستند.

مقایسه ترکیبات شیمیایی انواع آلیاژهای سری ۳۰۰

در جدول زیر ترکیبات شیمیایی آلیاژهای مهم سری ۳۰۰ را مشاهده می‌کنید. آلیاژها برپایه آهن هستند که با سایر عناصر از جمله کروم، نیکل و مولیبدن ترکیب می‌شوند.

ورق استیل ۳۰۴ به صورت رول در بازار استیل تهران

تفاوت اصلی بین استیل ۳۰۴ و ۳۰۴L در میزان کربن است. در استیل ۳۰۴ میزان کربن 0.08% و در ۳۰۴L این میزان به 0.03% می‌رسد. که میزان کربن کمتر سبب جوشکاری راحت‌تر ورق استیل 304L می‌شود. ورق استیل ۳۰۴ و ۳۰۴L میزان کروم بیشتری نسبت به آلیاژهای ۳۱۶ و ۳۱۶L دارد. در ورق‌های استیل ۳۱۶ عنصر مولیبدن اضافه شده است که مقاومت فولاد را در محیط‌های نمکی افزایش داده است.
در بازار استیل قیمت آلیاژ ۳۱۶ از ۳۰۴ بدلیل وجود نیکل بیشتر و مولیبدن بالاتر است. در کنار قیمت بالاتر استیل ۳۱۶ شکل پذیری آن نیز در مقایسه با استیل ۳۰۴ به دلیل حضور مولیبدن کمتر است.
ورق استیل ۳۲۱ دارای تیتانیوم است که مقاومت این آلیاژ را در برابر خوردگی بین دانه‌ای در بین سایر گرید‌ها افزایش داده است. هنگامی که ورق استیل ۳۲۱ در معرض مایعات حاوی کلرید اسید و یا اسید سولفوریک قرار می‌گیرد، تیتانیوم یک لایه اکسید محافظ بر روی سطح آن ایجاد می‌کند.

مطالعه بیشتر : تفاوت ورق استیل ۳۰۴ با ۳۱۶ چیست؟

مقایسه مقاومت در برابر خوردگی انواع آلیاژهای سری ۳۰۰

در جدول زیر آلیاژهای مختلف سری ۳۰۰ بر اساس میزان مقاومت در برابر خوردگی لیست شده اند. شاخص PERN معادل pitting resistance equivalent number که میزان مقاومت آلیاژ را در برابر خوردگی پیش بینی می‌کند.

مقاومت در برابر خوردگی آلیاژهای سری ۳۰۰

با وجود مولیبدن در آلیاژ ۳۱۶ شاهد افزایش مقاومت در برابر خوردگی در مقایسه با ورق استیل ۳۰۴ هستیم. میزان PREN از محدوده ۱۸ تا ۲۰ در آلیاژهای ۳۰۴، ۳۰۹ و ۳۱۰ به محدوده ۲۲/۶ تا ۲۷/۹ در ورق استیل ۳۱۶ افزایش می‌یابد.

کاربردهای انواع آلیاژهای سری ۳۰۰

در این قسمت می‌خواهیم کاربردهای تمام آلیاژهای سری ۳۰۰ را به تفکیک شرح دهیم.

  • ورق استیل ۳۰۱ : میزان استحکام بالا همراه با مقاومت در برابر خوردگی. سطح روشن و جذاب، ورق استیل ۳۰۱ را به انتخابی عالی برای کاربردهای تزئینی تبدیل کرده است.
  • ورق استیل ۳۰۲ : برای طیف گسترده ای از کاربردهای خانگی و تجاری استفاده می شود. از کاربردهای آن به عنوان مثال می توان به یخچال، ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی اشاره کرد.
  • ورق استیل ۳۰۳ : این ورق با ساختار آستنیتی خاصیت غیر مغناطیسی داشته و در اجزا و قطعات پزشکی و دارویی کاربردهای فراوانی دارد.
  • ورق استیل ۳۰۴ : ورق استیل ۳۰۴ یکی از آشناترین و پرکاربردترین آلیاژهای استنلس استیل است. کاربردهای رایج شامل کاربردهای بهداشتی، صنایع برودتی و حاوی فشار، لوازم خانگی و تجاری، قطعات مخزن و تجهیزات پردازشی است.
  • مطالعه بیشتر : آشنایی بیشتر با ورق استیل ۳۰۴

  • ورق استیل ۳۰۹: برای کاربرد در محیط‌ هایی با دمای بالا، از جمله قطعات کوره، تسمه نقاله، غلتک، قطعات مشعل، مخزن و آستر کوره، فن، آویز لوله، سبد و سینی برای نگهداری قطعات کوچک استفاده می شود.
  • ورق استیل ۳۲۱ : این نوع استیل مقاومت عالی در برابر خوردگی پس از قرار گرفتن در معرض دمای بین 800-1500 درجه فارنهایت دارد. از جمله کاربردهای آن استفاده در قطعات دیگ بخار و مخازن تحت فشار است.

آشنایی بیشتر با انواع ورق استیل سری ۳۰۰

ورق استیل ۳۰۴ به صورت رول در بازار استیل تهران

خرید ورق استیل سری ۳۰۰

برای خرید ورق استیل ۳۰۴، ۳۱۶، ۳۲۱، ۳۰۹ و ۳۱۰ می‌توانید از طریق سایت ایران استیل نوع آلیاژ، ضخامت و ابعاد مورد نیاز خود را انتخاب کرده و با کارشناس فروش تماس گرفته و پس از ثبت سفارش و صدور فاکتور رسمی سفارشات خود را در مدت کمتر از ۲۴ ساعت تحویل بگیرید.